Jak wybrać regały magazynowe?

Każdy, kto kiedykolwiek głowił się nad wyposażeniem magazynu, wie, jak wiele trudności można napotkać przy wyborze odpowiednich regałów. Obiekt magazynowy musi być urządzony według norm, które sprawią, że będzie on bezpieczny dla pracowników i w optymalny sposób pomieści składowane artykuły – to właśnie dlatego pojawia się potrzeba zakupu regałów. Regały magazynowe umożliwiają umieszczanie i składowanie ładunku na wielu płaszczyznach w pionie (https://www.regaly.biz/). W zależności od typu regału przechowywane przedmioty mogą być umieszczane bezpośrednio na półkach lub odpowiednio zabezpieczane na paletach i dopiero składowane na regałach. Regały są bardzo często wybierane przez przedsiębiorców właśnie ze względu na możliwe jak największe upakowanie artykułów przy jednoczesnej niewielkiej utracie powierzchni.

Typy regałów magazynowych – który wybrać?

Nie istnieje jedna złota zasada wyboru regałów magazynowych – należy wziąć pod uwagę bardzo dużo czynników takich, jak: flota pojazdów, którymi dysponujemy do obsługi magazynu, czy ilość składowanego materiału, a co za tym idzie też powierzchnia, jakiej będziemy potrzebować. Jaki więc regał magazynowy wybrać?

Na rynku można spotkać wiele technik ułatwiających obsługę magazynów, jak i typów regałów – najpopularniejsze są trzy z nich: regały półkowe, wspornikowe i paletowe. Nim zdecydujemy się na zakup konkretnego typu, warto bliżej się z nimi zapoznać:

  • Regały półkowe – idealnie nadają się do obsługi ręcznej magazynów. Zwykle są na tyle niskie, aby bez problemu dosięgnąć najwyższej półki i móc komfortowo ściągnąć z niej artykuły. Niekiedy stosuje się podesty, aby dodatkowo zapełnić półki regału kilkoma poziomami powierzchni składowej. Jak można się domyślić, na regałach półkowych składuje się zwykle niewielkie jednostki, czasem pakowane zbiorczo. Sprawdzą się w nieco mniejszych magazynach, nastawionych na przechowywanie niewielkich artykułów niewymagających używania wózków widłowych.
  • Regały wspornikowe – montuje się w magazynach, w których składuje się długie elementy, które zwyczajnie nie mieszczą się na regałach o klasycznych wymiarach. Taka opcja przydaje się szczególnie jeśli mamy do czynienia z belkami, częściami mebli, deskami, rurami, czy arkuszami blachy.
  • Regały paletowe – stosowane są w przypadku magazynów, w których artykuły składowane są na paletach. Regały paletowe są najczęściej wykorzystywane ze wszystkich typów regałów, ze względu na swoją prostą konstrukcję, bardzo szerokie zastosowanie oraz stosunkowo niską cenę. Na tego typu regałach z powodzeniem można składować oprócz palet artykuły, które zwykle nie są wygodne do magazynowania – wszelkiego rodzaju beczki, szpule, czy inne nieszablonowe przedmioty.
Ludzie zdjęcie utworzone przez senivpetro - pl.freepik.com